RYS HISTORYCZNY

Żydowo, jako osada, wzmiankowane było już w 1399 r. Wiadomości o kościele drewnianym pochodzą z 1514 t. Nowa świątynia została wystawiona w 1745 r., a ufundował ją Antoni Smoleński, cześnik ciechanowski. Kościół spalił się w 1811 r. Obecną budowlę wzniesiono w 1845 r., dzięki fundacji Piotra Chełmickiego. Jej rozbudowa miała miejsce w latach dwudziestych XX w., kiedy to dobudowano kaplicę św. Antoniego (pod którą znajduje się grobowiec Chełmickich), i od strony północnej kaplicę Matki Bożej Gurowskiej. Kościół jest budowlą późnoklasycystyczną, salową z kruchtą.

Do najcenniejszych zabytków należy, otaczany wielką czcią, siedemnastowieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem ze spalonego w XIX w. kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Gurowie.

piątek,
09 grudnia 2022