Proboszczowie

 

 

Duszpasterze parafii św. Stanisława BM w Żydowie

 

(pisownia oryginalna opracowania za czasów ks. Jana Tadycha)

 

1814-1842 – pod komendą proboszcza z Jarząbkowa

 

ks. Walenty Michał Józef Grzeczkiewicz, proboszcz parafii Jarząbkowo, pod koniec kanonik metropolitami gnieźnieński spełnia duszpasterstwo przez swoich wikariuszy, którzy często nazywają się vic. loci:

 

·         ks. Świerakowski (1817-1822)

 

·         ks. Jan Trudziński (1823-1824)

 

·         ks. Łukasz Kanty Kotkowski (1825-29.08.1929)

 

·         ks. Piotr Kapczyński (16.10.1929-1830)

 

·         ks. Walenty Przybyszewski (1831-1835)

 

·         ks. Bartłomiej Cieśliński (1836-1837)

 

·         ks. Jan Porawski (1938-1842)

 

1842-1848 – pod komendą proboszcza parafii św. Wawrzyńca i filialnego w Gurowie

 

Ks. Jan Samiński – osobiście spełniał duszpasterstwo w Żydowie

 

1948-1854 – pod komendą proboszcza parafii z Pawłowa

 

Ks. Andrzej Faltyński (+1854)

 

1854-1857 – pod komendą proboszcza św. Wawrzyńca i Gurowa

 

Ks. Jan Walenty Kręcki (1854-1855)

 

Ks. Szubert (1856)

 

Ks. Pniewski (1856-1857)

 

Ks. Konstanty Plewkiewicz (1856-1857)

 

1857-1859 – pod komendą proboszcza z Czerniejewa

 

Ks. Jan Żołądkiewicz – spełnia duszpasterstwo przez swoich wikariuszy:

 

·         Ks. Hipolit Kwiatkiewicz

 

·         Ks. Józef Hubert

 

·         Ks. Stanisław Ryński

 

1859-1862 – znów pod komendą kurata św. Wawrzyńca i Gurowa

 

Ks. Konstanty Plewkiewicz, także z pomocą wikariusza ks. Mikołaja Sieg

 

1862-1889 – Żydowo ma własnego duszpasterza

 

1862-1864 – ks. Maksymilian Różycki, był proboszczem od VII 1962 do VII 1964

 

1864-1889 – ks. Feliks Grondkowski (+25.10.1889). Zmarł mając 55 lat, pochowany przy kościele parafialnym w Żydowie. Po rozbudowaniu zakrystii w 1992 r. grób jego znalazł się pod południowym skrzydłem zakrystii.

 

1889-1891 –curatus z Pawłowa – ks. Weydmann

 

1891-1895 – ks. Wojciech Gregorowicz (tu jest curat. loci)

 

1896 – ks. Józef Poturalski, proboszcz Niechanowa i kommendariusz Żydowa. Dojeżdżają też: ks. Sołtysiński prepoz. Świętej Trójcy z Gniezna oraz jego wikariusz ks. Świderski.

 

1896-1900 – ks. Józewicz (od III 1896 do VIII 1900).

 

1900 – ks. Fiebig (curatus z Jarząbkowa, od września do października).

 

1900-1902 – ks. W. Mierzejewski, curat. z Niechanowa (od X 1900 do XII 1902)

 

1902-1904 – ks. Skowroński (od XII 1902 do XII 1904)

 

1905-1921 – ks. Bronisław Różankiewicz (administrator Żydowa)

 

1921-1929 – nie ma własnego administratora, dojeżdżający:

 

·         Ks. Szymoniak (1921, 1922)

 

·         Ks. Kubiński, wik. Z Czerniejewa (1921)

 

·         Ks. Raczkowski z Pawłowa (1922. 1924, 1925-1927, 1928)

 

·         Ks. Kocewicz (1924)

 

·         Ks. Mrugas (1927-1928)

 

·         Ks. Władysław Grzegorski (1928-1929)

 

1929-1933 - ks. dr Rosental

 

1933-1941 – ks. Maksymilian Scherwentke (od 23.12.1933 d0 17.10.1941, zamordowany w Dachau. Dnia 16 IX 1929 zmarłą jego matka, spoczywa na naszym cmentarzu, lat 58).

http://www.swzygmunt.knc.pl/MARTYROLOGIUM/POLISHRELIGIOUS/vPOLISH/HTMs/POLISHRELIGIOUSmartyr2409.htm

 

1941-1945 – ks. Kłos, prob. z Czerniejewa (od X.1941-II.1942) po wojnie nadal do II 1945.

 

1945 – ks. dr Seweryn Kowalski (krótko w kwietniu)

 

1945-1947 – ks. Wachowiak ( od V 1945 do XI 1947)

 

1947-1948 – ks. mgr Józef Michalski (od IX.1947 do IX 1948)

 

1948-1954 – ks. mgr Kazimierz Filipiak (+26.09.1992)

 

1954-25.06.1959 – ks. dr Edmund Rosieński (+23.01.1988 Ubelbach)

admnistratorem zamianowany ks. Adam Wojtyłło, administrator w Modliszewku, ale nie zaatwierdzony przez władze państwowe

do 9.VIII.1959 r. zarządcą parafii był ks. Antoni Siemianowski (student KUL-u)

 

10.08.1959-1989 – ks. Kan. dr hab. Szczepan Pieszczoch

 

1989-2004 – ks. Kan. dr Jan Tadych

 

2004 – ks. Andrzej Bohdanowicz (krótko)

 

2004-2015 – ks. Robert Nurski

 

2015 – ks. Krzysztof Prus

 

ks. Edmund Rosieński

Ks. Edmund Rosieński urodził się 6.11.1920 r. w Bydgoszczy, jako syn Jana i Marty z domu Lange. Święcenia kapłańskie otrzymał 19.02.1950 r. w Katedrze Gnieźnieńskiej z rąk J. E. ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Pracował następnie jako wikariusz w Toruniu-Podgórzu i kłecku, jako prefekt szkół ogólokształcącej i zawodowej w Wągrowcu i tamże jako kapelan szpitala.

W 1952 r. został wysłany przez władzę duchowną na dalsze studia (teologii fundamentalnej) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie 4.3.1954 uzyskał linencjat teologii. W trakcie pisania pracy doktorskiej otrzymał w administrację parafię Żydowo (pismo nr 6046/54/W z dn. 20 sierpnia 1954 r.). Dnia 7 września 1954 r. nastąpiło przekazanie majatku kościelnego, a 14 września nastąpiło uroczyste powitanie nowego administratora przez parafian.

[kronika parafialna]

Dzisiaj jest

piątek,
09 grudnia 2022

(343. dzień roku)

Święta

Piątek, II Tydzień Adwentu
Rok A, I
Dzień Powszedni albo wsp. św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
18558

Msze.info

Kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika  

Statystyki


stat4u